Zarząd Powiatu przeznacza 650 tys. dla myślenickiego szpitala. Wicestarosta Kudas prosi o współpracę Burmistrza Szlachetke

Dziś na profilu w mediach społecznościowych Rafała Kudasa ukazał się materiał filmowy w którym, wicestarosta informuje o krokach jakie Powiat podejmuje w związku w trwającymi obostrzeniami, które od soboty będą coraz bardziej dotkliwe dla osób prowadzących działalność gospodarczą w części branż.

Chcąc wyjść naprzeciw rosnącym problemom finansowym osób dotkniętych ograniczeniami wynikającymi z restrykcji jakie niesie za sobą walka z pandemią oraz w obawie o możliwe negatywne skutki na rynku pracy jakie mogą być efektem częściowego zamrożenia gospodarki, Powiat zamierza przystąpić do programu „Aktywizacja osób młodych bez pracy w powiecie myślenickim” i chce na ten cel pozyskać ok. 2 800 000 zł.

W ostatnim czasie przyjęliśmy uchwały, które w połączeniu z środkami z funduszu solidarnościowego zapewnią kolejne ok. 650 000 zł dla Myślenickiego szpitala. To wsparcie nie tylko dla zakażonych covid-19, ale również innych pacjentów. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby w okresie pandemii nie zajmować się innymi pacjentami. Te pieniądze pozwolą na wykonanie w szpitalu potrzebnych remontów oraz na zakup sprzętu. informuje wicestarosta.

Jednocześnie w materiale filmowym Rafał Kudas apeluje do Burmistrza Jarosława Szlachetki o współpracę w trudnych czasach epidemii, przypominając i prosząc o działanie jakie zostały skierowane na jego ręce. Utworzenie dodatkowego punktu wymazowego na terenie gminy Myślenice, zwolnienie myślenickiego szpitala z podatku od nieruchomości (jest to kwota około 180 000 zł) oraz zwolnienie z opłaty parkingowej osób parkujących pojazdy przy ulicy Szpitalnej.

Prezentowane postulaty pojawiły się również na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Myślenicach i jak wyjaśniał burmistrz Szlachetka nie powiodło się utworzenie punktu wymazowego z powodu braku personelu, który miałby uprawnienia i był w stanie pobierać materiał do badania. Jak informował radnych burmistrz, wybrane zostało laboratorium niestety nie udało się znaleźć wykwalifikowanego personelu. Taki punkt wymazowy udało się uruchomić w gminie Dobczyce przy współpracy urzędu z firmą Specjalmed.
Sprawa podatku od nieruchomości to kwestia która pojawia się bardzo często i podobnie na wtorkowej sesji poruszana była przez radnych. Jak tłumaczył burmistrz zaniechanie poboru podatku było by niekorzystne dla wskaźników finansowych i dlatego wybrał on inny sposób na refundację tych kwot dla szpitala. W ramach kwoty podatku burmistrz zobowiązał się do zakupu sprzętu i wyposażenia dla szpitala, jak informował na sesji pytających o tę kwestię radnych mimo rozmów z dyrektorem szpitala do dziś nie otrzymał informacji i zapotrzebowania z jego strony.

Ostatnia poruszana przez wicestarostę sprawa to parkometry przy ulicy Szpitalnej, które mają tylu samo zwolenników jak i przeciwników. Ten temat poruszany jest w mailach jakie otrzymujemy również i my w redakcji. Wielokrotnie podkreślany jest fakt, że parkometry są dobrym rozwiązaniem, ale nie w obecnym czasie, gdzie punkt jakim jest szpital powiatowy z racji pandemii stał się miejscem, przez które codziennie przewija się duża liczba pacjentów, zarówno tych potrzebujących konsultacji lekarskich jaki i przybywających w to miejscem celem wykonania wymazu testowego. Zapewne taka organizacja ruchu wpłynęła na poprawę porządku z zaparkowanymi pojazdami w tym rejonie, niestety czas pandemii pokazał, że płynność jaką winny oferować parkometry nie sprawdza się zawsze co widać na sąsiadujących ze szpitalem ulicach.

Czy uda się utworzyć kolejny punkt wymazowy w mieście lub gminie Myślenice czas pokaże. Burmistrz na sesji deklarował że „nie składa broni” . Jednocześnie utworzenie dodatkowego miejsca poboru materiału do testowania odciążyło by szpital i zapewne rozwiązało by problem parkingowy przy ulicy Szpitalnej.

Jak będzie nadal przebiegać współpraca na linii Powiat – Gmina Myślenice śledzić będziemy z uwagą, gdyż normalizowanie tych relacji wpłynie na poprawę nie tylko współpracy tych urzędów, ale również na codzienne życie mieszkańców.

 

Related posts

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x