Zmiany w obostrzeniach. Szybsze otwarcie siłowni i basenów, teatry i kana ruszają wcześniej

Dane epidemiczne w ostatnim czasie są zadowalające. Spada liczba zakażeń COVID-19 oraz osób przebywających w szpitalach. Obecna sytuacja pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności. Pod koniec kwietnia przedstawiliśmy harmonogram łagodzenia obostrzeń. Już dziś możemy nocować w hotelach, iść na zakupy do galerii czy odwiedzić muzeum. Od 15 maja będziemy mogli m.in. zjeść w restauracyjnych ogródkach i pójść do kina na świeżym powietrzu.poinformował premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej.

Już 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

W ten sam dzień rusza gastronomia “zewnętrzna” (na świeżym powietrzu), dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Otwarta zostanie kolejna część branży kulturalnej. Od kolejnego piątku, 21 maja będziemy mogli udać się do kina czy teatru. Przy zachowaniu wymogów obłożenia 50% w reżimie sanitarnym oraz przy zakazie spożywania napojów lub posiłków ruszą te instytucje kultury i rozrywki.

Siłownie oraz baseny będą otwarte o jeden dzień wcześniej, niż planowano. Obiekty te będą dostępne już od 28 maja. Również w ten sam dzień rusza gastronomia wewnętrzna (w lokalu) przy obostrzeniu maks. 50 proc. obłożenia oraz zachowaniu dystansu między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie) będą mogły być organizowane przy maksymalnie 50 osobach (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

Uruchomiony zostanie tak ważny sport – kryte obiekty sportowe, baseny dla wszystkich, obowiązywać będzie limit 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi w limicie do 250 osób. Siłownie, kluby fitness, solaria mogą pracować przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15m2 i w reżimie sanitarnym.

informacja: gov.pl
Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content