Znamy finalistów Mars Colony, w Polskim zespole mieszkaniec Myślenic

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Spośród stu projektów marsjańskich kolonii nadesłanych z całego świata organizacja Mars Society wybrała tylko dziesięć z USA, Rosji, Polski, Francji, Szwajcarii i Szwecji. Finał konkursu odbędzie się w Stanach Zjednoczonych w których nasz kraj reprezentować będą dwie ekipy.

Konkurs na projekt Mars Colony Prize rzucił wyzwanie ludziom z różnych środowisk na całym świecie, aby zaprojektować 1000 osobową kolonię marsjańską z kryteriami projektowymi, w tym zagadnieniami technicznymi, opłacalnością ekonomiczną oraz względami społecznymi, politycznymi i estetycznymi. Dwudziestu pięciu półfinalistów zostało wybranych spośród 100 uczestników na podstawie 20-stronicowych studiów projektowych. Następnie każda koncepcja była oceniana przez dwóch sędziów. 25 półfinalistów zostało następnie ocenionych przez wszystkich 10 sędziów, aby zawęzić grupę do 10 finalistów, którzy są zaproszeni do osobistego przedstawienia swoich koncepcji przed sędziami na Konwencji Mars Society na University of Southern California w dniach 17-20 października.

Każdy zespół będzie miał 20 minut na przedstawienie swojej pracy i 5 minut na odpowiedź na pytania sędziów. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na bankiecie konferencyjnym wieczorem w sobotę 19 października. Zwycięzca pierwszej nagrody otrzyma 10 000 USD, drugi 5000 USD, a trzeci 2500 USD.

Polskie projekty jakie otrzymały nominację do finału to: Ideacity i Twardowsky, w którym uczestniczył Myśleniczanin: Dariusz Szczotkowski.

Zapytany przez naszą redakcję Dariusz Szczotkowski co skłoniło go do wystartowania w drużynie i i jaka była jego rola odpowiedział:

To przede wszystkim była fajna szansa żeby pokazać że nauki społeczne, humanistyczne i nauki techniczne wzajemnie się wspierają, a nie ze sobą konkurują. Zaczęło się od tego, że chciałem pokazać, że socjologia jest ważna – w konkursie waga części społecznej to 40% oceny – i to się udało. Właśnie za ten element odpowiadałem, za to jaki będzie model rynku, władzy, stosunki z ziemią. Jak widać chyba wiedziałem co robię.

Projektanci „Ideacity” zwracają uwagę, że kluczowym aspektem życia na Marsie jest monitoring procesów życiowych oraz aspektów psychologicznych życia osadników. Kiedy będą przemęczeni życiem w osadzie, będą mogli skorzystać np. z marsjańskiego biura podróży oferującego zarówno zwiedzanie atrakcji naturalnych – jak np. wspinaczka na najwyższy szczyt planety – czy przygotowanych przez twórców kolonii.

Nad „Twardowsky’m” pracowali natomiast wspólnie studenci i doktoranci skupieni wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab. Zespół tworzyło aż 19 osób: Joanna Kuźma, Natalia Ćwilichowska, Katarzyna Lis, Sławek Malkowski, Dariusz Szczotkowski, Szymon Łój, Orest Savystskyi, Dominik Liskiewicz, Wojciech Fikus, Jakub Nalewaj, Anna Jurga, Leszek Orzechowski, Bartosz Drozd, Paweł Górniak, Krzysztof Ratajczak, Paweł Piszko, Maciej Piorun, Amanda Solaniuk i Anna Wójcik.

Udział w konkursie przede wszystkim pozwolił mi się sprawdzić. Sam uważam, że znam się na swojej robocie, a dziś wiem, że są ludzie którzy to doceniają. Ale to też nowe horyzonty, wskazanie nowych dziedzin dla nauk społecznych.podsumował finalista Mars Colony Dariusz Szczotkowski.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis